Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim

Strona główna


Najnowsze aktualności

DKMS Z "SAMOCHODÓWKĄ"

"Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - Rusza nabór wniosków do edycji 2023

Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2023.

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla uczestników Programu:

  1. dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo orzeczenie traktowane na równi z wymienionymi, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.).

Na realizację Programu Minister Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczył kwotę 505 000 000,00 zł.

Poniżej terminy naboru wniosków w ramach Programu:

1. Gmina/powiat składa wniosek gminy/powiatu na środki finansowe z Programu do właściwego wojewody (wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do Programu) w terminie do dnia 10 listopada 2022 r. (decyduje data wpływu).

2. Wojewoda sporządza i przekazuje Ministrowi wniosek wojewody na środki finansowe z Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu (wzór wniosku stanowi załącznik nr 2 do Programu, wzór listy stanowi załącznik nr 3 do Programu) w terminie do dnia 25 listopada 2022 r. (decyduje data wpływu).

3. Minister dokona ostatecznej weryfikacji i zatwierdzenia listy rekomendowanych wniosków złożonych przez wojewodów w terminie do dnia 9 grudnia 2022 r.

Wzory wniosków oraz Program dostępny na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

www.niepełnosprawni.gov.pl

Czytaj więcej o: "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - Rusza nabór wniosków do edycji 2023

Kompleksowa rehabilitacja dla diabetyków

Chorujesz na cukrzycę, a Twoja dotychczasowa praca jest zbyt dużym obciążeniem dla organizmu?

Cukrzyca nie musi oznaczać rezygnacji z pracy. Specjaliści ds. rehabilitacji razem z Tobą opracują indywidualny plan rehabilitacji.

Zastanawiasz się jakie zawody możesz wykonywać z cukrzycą?  Pomożemy Ci się przekwalifikować i znaleźć nową pracę!

Weźmiemy pod uwagę Twoje predyspozycje przy doborze szkoleń, otrzymasz wsparcie psychologiczne i będziesz mógł aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym i społecznym.

Skorzystaj z bezpłatnej oferty PFRON realizowanej w Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej. W Ośrodku zdobędziesz nowy zawód dostosowany do twoich obecnych możliwości zdrowotnych. Polepszysz również swój stan zdrowia korzystając z rehabilitacji. Na zakończenie zespół ekspertów pomoże Ci znaleźć pracę.

Wykorzystaj swoją szansę i napisz historię swojego życia na nowo!
Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu:
(41)230-97-00 oraz (22)50 55 600

E-mail: ork@pfron.org.pl; kielce@pfron.org.pl

Strona: rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl

Czytaj więcej o: Kompleksowa rehabilitacja dla diabetyków

30 lat Stowarzyszenia ,,Tacy Sami"

Przejdź do - 30%20lat%20Stowarzyszenia%20,,Tacy%20Sami

W Ostrowieckim Browarze Kultury odbył się jubileusz 30-lecia Stowarzyszenia „Tacy Sami” na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Jubileusz zgromadził wyjątkowych gości, a wśród nich był prezydent miasta Jarosław Górczyński, członkowie zarządu powiatu Łukasz Dybiec i AgnieszkaRogalińska, przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta i dyrektor PCPR -u, Joanna Pikus, wójt gminy Bodzechów, Jerzy Murzyn, radny powiatu, kierownik WTZ „Szansa”, Robert Rogala, kierownik WTZ „Razem” Anna Kolasa i przede wszystkim członkowie Stowarzyszenia z prezesem Kamilem Kutrybą i prezesem honorowym JanemJuraszem, będący bohaterami uroczystości. Obchody były okazja do składania życzeń, gratulacji i obdarowywania upominkami. Był też czas na wspomnienia.

Stowarzyszenie „Tacy Sami” od 30 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami i integruje ich najbliższych. Obecnie liczy ponad 50 członków. „Tacy Sami” to jedno z pierwszych stowarzyszeń na rzecz ludzi niepełnosprawnych, które powstało w mieście. Na przestrzeni tego czasu skupiało niegdyś nawet do 300 członków. Dzięki Stowarzyszeniu osoby z dysfunkcjami mogą uczestniczyć w wyjazdach i imprezach, a ich rodziny wzajemnie wspierać się w rozwiązywaniu problemów i codziennych trudności.

Jubileusz był okazją do podziękowań tym, którzy wspierają działalność Stowarzyszenia na co dzień. Najważniejszym odznaczeniem Stowarzyszenia – Orderem Małego Księcia zostały uhonorowane Agnieszka Rogalińska, Joanna Pikus oraz Zofia Górczyńska. Statuetki Serca Dobroci otrzymali m.in: starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, prezydent Jarosław Górczyński, wójt Bodzechowa Jerzy Murzyn.

Zwieńczeniem jubileuszu była prezentacja hymnu Stowarzyszenia w wykonaniu Natalii Makuch oraz występ Kobiet Aktywnych z Wólki Bodzechowskiej.

Czytaj więcej o: 30 lat Stowarzyszenia ,,Tacy Sami"

Kompleksowa rehabilitacja dla osób po udarze

Jesteś po udarze? Udar nie musi oznaczać końca pracy zawodowej.
Zastanawiasz się jakie zawody możesz wykonywać?
Pomożemy Ci się przekwalifikować i znaleźć nową pracę!

Skorzystaj z bezpłatnej oferty PFRON realizowanej w Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej. W Ośrodku zdobędziesz nowy zawód dostosowany do twoich obecnych możliwości zdrowotnych. Polepszysz również swój stan zdrowia korzystając z rehabilitacji. Na zakończenie zespół ekspertów pomoże Ci znaleźć pracę.

Wykorzystaj swoją szansę i napisz historię swojego życia na nowo!
Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu:
(41)230-97-00 oraz (22)50 55 600

E-mail: ork@pfron.org.pl; kielce@pfron.org.pl

Strona: rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl

Materiał prasowy: PFRON

Czytaj więcej o: Kompleksowa rehabilitacja dla osób po udarze

Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Przejdź do - Międzynarodowy%20Dzień%20Białej%20Laski

Zarząd Ostrowieckiego Koła Polskiego Związku Niewidomych zorganizował uroczyste obchody „Międzynarodowego Dnia Białej Laski”. Święto na trwałe wpisało się w kalendarz wydarzeń organizowanych dla społeczności osób niewidomych i słabowidzących.

W uroczystości uczestniczyli m.in. starosta Marzena Dębniak, wicestarosta, Andrzej Jabłoński, przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak, członkowie zarządu, Agnieszka Rogalińska i Łukasz Dybiec, wiceprzewodniczące Rady Powiatu, Małgorzata Sobieraj i Małgorzata Bień oraz dyrektorzy i kierownicy jednostek.

Spotkanie było okazją do wręczenia podziękowań i odznaczeń „Przyjaciel Niewidomych”, które z rąk Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych, Andrzeja Brzezińskiegoodebrali m.in. wicestarosta A. Jabłoński, dyrektor PUP, M. Stafijowska, dyrektor PCPR, J. Pikus, radne powiatowe M. Bień i M. Sobieraj.

Było mnóstwo serdeczności, gratulacje, życzenia i podziękowania kierowane dla organizatorów, ale także dla wszystkich przyjaciół osób niewidomych i niedowidzących.

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Białej Laski

25-lecie Diecezjalnej Akcji Katolickiej

Przejdź do - 25-lecie%20Diecezjalnej%20Akcji%20Katolickiej

Ostrowiec Świętokrzyski był gospodarzem uroczystości, które odbyły się z okazji 25-lecia działalności Diecezjalnej Akcji Katolickiej.

W obchodach jubileuszu uczestniczyli ostrowieccy parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu powiatu i miasta, przedstawiciele 22 Oddziałów Akcji Katolickiej w diecezji sandomierskiej, wspólnoty parafialne, przyjaciele i sympatycy Akcji Katolickiej. Powiat ostrowiecki reprezentowała Agnieszka Rogalińska, członek zarządu oraz Joanna Pikus, dyrektor PCPR, które na ręce prezes ostrowieckiego oddziału Mirosławy Gwóźdź oraz ks. dyrektora Pawła Anioła wręczył pamiątkowy grawerton oraz kwiaty.

Zwieńczeniem obchodów był koncert zespołu ludowego „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „Arka” w Racławicach oraz festyn integrujący rodziny, który odbył się na placu przy ostrowieckim Domu Ulgi w Cierpieniu.

Akcja Katolicka jest ruchem zapoczątkowanym przez papieża Piusa X na początku XX wieku. Pierwotnie działała na rzecz pokoju. Aktualnie to wspólnota, która broni wartości chrześcijańskich i aktywnie uczestnicy w życiu Kościoła, realizując wiele dzieł miłosierdzia.

Czytaj więcej o: 25-lecie Diecezjalnej Akcji Katolickiej